Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pseudokibice w Internecie

26 czerwca 2012 | Prawo | Cezary Kąkol
źródło: archiwum prywatne

Jaka jest podstawa prawna umieszczania w Internecie wizerunków nieznanych sprawców przestępstw stadionowych? – zastanawia się prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach

 

Co pewien czas media informują, że policja – w związku z określonym zdarzeniem kryminalnym, popełnionym na stadionie piłkarskim albo w jego okolicy – korzystając ze zgody prokuratury, zamieszcza na swoich stronach internetowych wizerunki nieznanych sprawców przestępstw. W związku z pobiciem stewardów i rzuceniem racy na płytę boiska 8 czerwca br. na stadionie we Wrocławiu w czasie trwania rozgrywanego w ramach Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012 meczu piłki nożnej między Rosją a Czechami, wrocławska policja zamieściła na stronach komendy wojewódzkiej zdjęcia sześciu chuliganów stadionowych (zob. http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/www/index.cgi?strona=2012_06_10a&numer=60).

Trudno jest przecenić zalety takiego sposobu poszukiwania sprawców przestępstw, ponieważ w istotny sposób może on przyspieszyć wykrycie i zatrzymanie sprawców, a następnie przedstawienie zarzutów. Niezależnie od niewątpliwych korzyści dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, warto jednak zadać pytanie o podstawę prawną takiego działania.

Ustawowe niuanse

Na wstępie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9267

Wydanie: 9267

Spis treści
Zamów abonament