Pseudokibice w Internecie
Jaka jest podstawa prawna umieszczania w Internecie wizerunków nieznanych sprawców przestępstw stadionowych? – zastanawia się prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach
Co pewien czas media informują, że policja – w związku z określonym zdarzeniem kryminalnym, popełnionym na stadionie piłkarskim albo w jego okolicy – korzystając ze zgody prokuratury, zamieszcza na swoich stronach internetowych wizerunki nieznanych sprawców przestępstw. W związku z pobiciem stewardów i rzuceniem racy na płytę boiska 8 czerwca br. na stadionie we Wrocławiu w czasie trwania rozgrywanego w ramach Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012 meczu piłki nożnej między Rosją a Czechami, wrocławska policja zamieściła na stronach komendy wojewódzkiej zdjęcia sześciu chuliganów stadionowych (zob. http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/www/index.cgi?strona=2012_06_10a&numer=60).
Trudno jest przecenić zalety takiego sposobu poszukiwania sprawców przestępstw, ponieważ w istotny sposób może on przyspieszyć wykrycie i zatrzymanie sprawców, a następnie przedstawienie zarzutów. Niezależnie od niewątpliwych korzyści dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, warto jednak zadać pytanie o podstawę prawną takiego działania.
Ustawowe niuanse
Na wstępie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta