Jak wadliwe umowy wpływają na podatek dochodowy
Nawet przy zachowaniu najwyższej staranności może się zdarzyć, że umowa podpisana przez przedsiębiorcę jest obarczona wadami prawnymi. Pojawia się wtedy pytanie o skutki podatkowe takiej sytuacji
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Analogiczną regulację dotyczącą osób fizycznych zawiera art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.
Dwa sposoby wykładni
Analiza orzecznictwa, praktyki skarbowej oraz doktryny prawa wskazuje, że istnieją dwa sposoby interpretowania tych przepisów. Zgodnie z pierwszym dotyczą one czynności, których przedmiot (treść) z zasady wyłączony jest z legalnego obrotu prawnego. Mogą to być np. umowy o czyny przestępcze, powoływany najczęściej jako przykład tego rodzaju przychodów jest nierząd lub przykład o lekkim zabarwieniu humorystycznym – zakup własności ciał niebieskich (zakazany w prawie międzynarodowym).
Takie – wąskie – ujęcie oznacza, że umowy obarczone wadami indywidualnymi (np. niedochowanie formy umowy, wadliwa reprezentacja, wada oświadczenia woli) nie ograniczają obowiązku podatkowego, jeżeli tylko sam przedmiot umowy (w innych okolicznościach faktycznych) mógłby być przedmiotem skutecznej transakcji.
Drugi sposób interpretacji odnosi się dodatkowo do okoliczności zawarcia danej transakcji. Nawet jeżeli jej przedmiot jest z założenia dopuszczony prawem, ale transakcja jest obarczona wadliwością skutkującą jej nieważnością lub bezskutecznością, to wynikające z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta