Plan gry w europejskim sektorze finansowym
Warunkiem odbudowy zaufania do sektora finansowego w Europie i przyciągnięcia niezbędnego kapitału są rozwiązania na poziomie europejskim
Zarządzanie kryzysem fiskalnym na obecnym etapie już nie wystarcza. Utracona wiarygodność rynków finansowych powoduje natychmiastowe przenoszenie się impulsów, a nawet „czarnych scenariuszy" z sektora publicznego poszczególnych krajów na cały sektor finansowy.
Konieczne jest podjęcie działań, które będą izolowały europejski sektor finansowy od kryzysu fiskalnego. Wiarygodność w tym zakresie można zbudować, tworząc odpowiedni system zapewniający właściwy poziom buforów kapitałowych neutralizujących skutki problemów fiskalnych oraz zarządzając płynnością w prawidłowy sposób.
Nadal mało zaufania
Pierwszy krok w tym kierunku zrobiły europejskie władze bankowe, które przeprowadziły stress testy dla systemowo ważnych banków. Ta operacja miała podwójne znaczenie – po pierwsze, pokazała skalę potencjalnego zagrożenia, po drugie, dała impuls do poszukiwania kapitału przez banki.
Wyniki stress testów pokazały, że banki systemowo ważne nie stoją w obliczu groźby niewypłacalności, a skala strat związanych z zagrożonymi aktywami jest do opanowania w dłuższym okresie. Przy takiej diagnozie pierwszoplanowym zadaniem jest utrzymanie kontroli nad oddziaływaniem informacji o potencjalnym rozwoju kryzysu fiskalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta