Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona miejsca pracy młodej mamy nie jest absolutna

26 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Świeżo upieczeni rodzice nie zawsze bezpiecznie wrócą na dotychczasową posadę. Nie przysługują im żelazne gwarancje zatrudnienia. Czasem jednak etat jest pewny, ale możliwa jest zmiana warunków pracy i płacy

W normalnych okolicznościach (poza zwolnieniami z przyczyn niedotyczących pracownika oraz wymuszonych upadłością czy likwidacją zakładu) pracownica ciężarna lub na urlopie macierzyńskim jest nie do ruszenia.

Nie można jej wręczyć wypowiedzenia definitywnego czy zmieniającego, ani inaczej się z nią rozstać (art. 177 kodeksu pracy). Wolno ją zwolnić tylko:

- za wypowiedzeniem z powodu ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy, ale trzeba wówczas uzgodnić z reprezentującą ją zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę,

- bez wypowiedzenia z jej winy pod warunkiem, że zgodzi się na to reprezentujący ją związek zawodowy; jeśli w firmie nie działa taka organizacja lub funkcjonuje, ale nie reprezentuje pracownicy, pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwania akceptacji na dyscyplinarne jej zwolnienie (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/2008).

Zasady te mają odpowiednie zastosowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9267

Wydanie: 9267

Spis treści
Zamów abonament