Urlop wychowawczy to dziurawa osłona, jeżeli w firmie dochodzi do zwolnień grupowych
Gdy sytuacja ekonomiczna zmusza szefa większej firmy do cięć etatów, urlop rodzicielski nie gwarantuje zatrudnionemu utrzymania posady. Niewielka pociecha to odprawa na odchodne
Redukcje z przyczyn niedotyczących pracowników następują wówczas, gdy zakład zatrudniający minimum 20 pracowników musi zwolnić określoną liczbę podwładnych z powodów organizacyjnych, ekonomicznych, technologicznych itd. Przeprowadzać je może w trybie grupowym i indywidualnym.
Do grupowych zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników dochodzi, kiedy w ciągu 30 dni trzeba rozwiązać stosunki pracy za wypowiedzeniem lub porozumieniem z inicjatywy pracodawcy z grupą przynajmniej:
- 10 pracowników – przy zatrudnianiu co najmniej 20, ale mniej niż 100 pracowników,
- 10 proc. pracowników – gdy firma zatrudnia przynajmniej 100 pracowników, ale mniej niż 300,
- 30 pracowników – jeśli zakład angażuje minimum 300 pracowników.
Dokonując szerszych redukcji, które jednak nie przekraczają wskazanych limitów liczbowych, w grę wchodzą zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika w trybie indywidualnym (art. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
W trybie zbiorowym…
W ramach zwolnień grupowych z przyczyn niedotyczących pracowników w ogóle nie wolno wręczyć definitywnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta