Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Włoska robota

26 czerwca 2012 | Publicystyka, Opinie | The Wall Street Journal

Zatrudnienie w firmie 16. pracownika oznacza również, że następny musi być uznany za niepełnosprawnego

Włoski premier Mario Monti wydał nowy „dekret prowzrostowy", by ożywić podupadłą gospodarkę. Wśród wielu inicjatyw znajduje się liczący 185 stron plan proponujący tanie pożyczki na korporacyjne prace badawczo-rozwojowe, ulgi podatkowe dla firm, które zatrudniają absolwentów z wyższym wykształceniem i ograniczenie zatrudnienia w wybranych ministerstwach. Plan zakłada nawet wystawienie niektórych państwowych aktywów na sprzedaż.

Czy którakolwiek z tych propozycji rozwiąże włoskie problemy? Równie dobrze można by próbować osuszyć jezioro Como za pomocą chochli. Oto kilka przykładów, dlaczego włoska gospodarka pogrążona jest w stagnacji.

Feralny 16. pracownik

Wyobraź sobie, że jesteś ambitnym włoskim przedsiębiorcą, który próbuje rozkręcić nowy biznes. Wiesz, że będziesz musiał płacić przynajmniej dwie trzecie składek socjalnych za swoich pracowników. Wiesz również, że wpadniesz w tarapaty, kiedy zatrudnisz 16. pracownika, ponieważ od tego momentu zwolnienie kogokolwiek będzie albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9267

Wydanie: 9267

Spis treści
Zamów abonament