Tylko kapitał można obliczyć z dowolnego dziesięciolecia
Jedynie do podstawy wymiaru kapitału początkowego można wskazać zarobki z dziesięciu kolejnych lat. Przy liczeniu starej emerytury trzeba bazować na ostatnim 20-leciu przed złożeniem wniosku o świadczenie
- W 2010 roku ukończyłem 65 lat. Uzyskałem prawo do emerytury. ZUS obliczył moje świadczenie na starych zasadach, z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1990–1999, które były najkorzystniejsze z ostatniego 20-lecia przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę. Jednak we wcześniejszych latach pracy zawodowej, głównie w latach 80., osiągałem wyższe zarobki. We wrześniu 2011 r. weszły w życie przepisy, które umożliwiają obliczenie podstawy wymiaru kapitału początkowego z dowolnych dziesięciu kolejnych lat przypadających przed 1 stycznia 1999 r. Czy w związku z tym możliwość wskazania takich zarobków mają również osoby ubiegające się o starą emeryturę lub o jej ponowne obliczenie? – pyta czytelnik.
Obowiązujące od 23 września 2011 r. przepisy, które umożliwiają ustalenie podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej z dziesięciu kolejnych lat wybranych z całego okresu sprzed 1999 r., dotyczą wyłącznie kapitału początkowego. W wyniku wejścia w życie tych regulacji zasady ustalania starej emerytury nie uległy zmianie.
Dla urodzonych przed 1949 r.
Osoby urodzone przed tą datą przechodzą na emeryturę ustalaną na tzw. dotychczasowych zasadach. Jej wysokość zależy od podstawy wymiaru, liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej.
Możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta