Przez kwartał oboje rodzice nad kołyską
Pracodawca nie może odmówić, gdy z urlopu wychowawczego chce korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Dopuszczalne jest także, że będą to robić równocześnie, ale nie dłużej niż przez trzy miesiące
Pozwala im na to art. 186 § 3 k.p. I mają prawo do takiej decyzji w dowolnym momencie. Pracodawca nie może jej zakwestionować.
Co prawda art. 1891 k.p. wskazuje, że nawet jeśli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, to z kodeksowych uprawnień rodzicielskich wolno skorzystać tylko jednemu z nich, ale art. 186 § 3 k.p. zezwalający na równoczesny okresowy urlop wychowawczy obojgu jest wyjątkiem od tej zasady.
Nie powoduje to też, że matce, która przebywa na długim urlopie wychowawczym, ujmuje się te miesiące, które spędza razem z ojcem dziecka. Nie ma takich podstaw, aby skrócić jej wymiar opieki o taki okres, w którym towarzyszył jej w tym mąż lub partner.
Niewykluczone jednak, że w przyszłości dojdzie do ujęcia kilku miesięcy urlopu wychowawczego z dopuszczalnej wysokości. To skutek propozycji wprowadzenia do polskiego prawa unijnych regulacji o urlopie rodzicielskim.
Ministerialne projekty
Choć początkowo propozycje wdrożenia unijnej dyrektywy obejmowały kilka pomysłów, na początku lipca 2012 r. resort pracy przygotował nowelizację kodeksu pracy obejmującą prawo do dodatkowego miesiąca urlopu wychowawczego. Przysługuje ono każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka. Oznacza to zatem zachowanie 35 miesięcy dla obojga rodziców + miesiąca dla matki
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta