Podwładny wraca do pracy, ale nie od razu
Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym, może z niego zrezygnować. Dopuszcza to art. 1863 k.p. Ma prawo także wycofać wniosek o takie wolne, na co zezwala § 4 rozporządzenia
To dwie różne sytuacje. Pierwsza dotyczy pracownika, który już korzysta z opieki na dziecko, a po pewnym okresie postanawia jednak wrócić do pracy. Może to zrobić:
- w każdym czasie, jeśli zgodzi się na to pracodawca,
- po zawiadomieniu pracodawcy – i tu pracownik aż 30 dni wcześniej musi go o tym uprzedzić.
Przykład
Pani Jowita przebywała na urlopie wychowawczym, ale przez kilka dni przychodziła do firmy. Pracodawca uznał, że przerwała urlop wychowawczy i wypowiedział jej umowę o pracę. Postąpił nieprawidłowo, gdyż pracownik może zakończyć urlop wychowawczy w każdym momencie, jeśli zgodzi się na to pracodawca, albo wcześniej, gdy z 30-dniowym wyprzedzeniem zawiadomi go o zamiarze powrotu z urlopu.
Natomiast pracodawca odwołuje pracownika z urlopu wtedy, gdy ustali, że zatrudniony stale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Żaden z tych powodów nie wystąpił u pani Jowity. Przyszła do firmy, aby załatwić kilka spraw zawodowych i nie miała zamiaru przerywać urlopu wychowawczego.
Przykład
Pan Artur jest na urlopie wychowawczym od lutego br. W połowie sierpnia poinformował pracodawcę, że wraca za miesiąc.
Przy biurku zasiądzie więc 17 września. Zgoda pracodawcy nie jest tu potrzebna, bo zawiadomił go z miesięcznym
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta