Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po ile marchewka?

30 sierpnia 2012 | Publicystyka, Opinie | Igor Janke
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Waldemar Pawlak, kandydat na prezydenta,  wśród zgromadzonych na wieczorze wyborczym w 2010 roku
autor zdjęcia: Paweł Supernak
źródło: PAP
Waldemar Pawlak, kandydat na prezydenta, wśród zgromadzonych na wieczorze wyborczym w 2010 roku

Zamiast zabraniać publikowania sondaży na dwa tygodnie przed wyborami, lepiej zrobić co innego. W ogóle zlikwidować ciszę wyborczą, która i tak nie jest przestrzegana – proponuje publicysta „Rzeczpospolitej”

Polskie Stronnictwo Ludowe wpadło na absurdalny pomysł – chce zakazać publikowania sondaży opinii publicznej na dwa tygodnie przed wyborami. Działacze partii Waldemara Pawlaka uważają zapewne, że takie  rozwiązanie im się opłaci. Wiadomo, że ludowcy od zawsze mają nie najlepsze notowania w badaniach, zwykle znacznie słabsze, niż okazuje się po ogłoszeniu wyników wyborów. Dlatego woleliby, aby ich potencjalni wyborcy nie sugerowali się sondażami.

Dla PSL to ważne, zwłaszcza dlatego że ostatnio ta partia balansuje na granicy progu wyborczego. Wizja oddania głosu na przegrywające ugrupowanie (a więc głosu – w opinii wielu wyborców – zmarnowanego) może być zniechęcająca dla części obywateli, którzy w takiej sytuacji będę woleli albo zostać w domu, albo przerzucić swój głos na „bardziej pewną", mającą większe szanse partię.

Badania opinii publicznej psują politykę. Liderzy są w nie zapatrzeni i kierują się tym, co pokazują słupki. Ale czy to znaczy, że mamy badań zakazać?

Czy to już koniec?

Tylko czy wyborcy rzeczywiście kalkulują w ten sposób? Opinie ekspertów na ten temat nie są jednoznaczne. Nie mamy żadnej pewności co realnego wpływu sondaży na decyzje wyborców. Wizja porażki ulubionego ugrupowania  może zadziałać w taki sposób, jak sądzą ludowcy, ale może przynieść odwrotne skutki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9322

Wydanie: 9322

Spis treści
Zamów abonament