Nawet trzy lata w nie więcej niż czterech częściach
Urlop wychowawczy to okres, który rodzice mogą poświęcić na opiekę i wychowywanie potomka w pierwszych latach jego życia. Gdy nie zdążą, przepada
Prawo do urlopu gwarantuje art. 186 kodeksu pracy. Od 1 stycznia 2004 r. są to przepisy w randze ustawowej po dostosowaniu polskiego prawa pracy do Dyrektywy nr 96/34/WE z 3 czerwca 1996 r. w sprawie porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez UNICE, CEEP oraz ETUC (DzUrz WE L 145, 19.6.1996 r., s. 4–9).
To szczególna forma urlopu bezpłatnego, podczas którego pracownicy zachowują wszelkie uprawnienia, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres urlopu wychowawczego jest okresem nieskładkowym w rozumieniu ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Podstawowe zasady dotyczące tego urlopu wynikają z działu ósmego kodeksu pracy („Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem”) oraz rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291, dalej rozporządzenie), które obowiązuje od 1 stycznia 2004 r.
Gdyby pracodawca odmówił pracownikowi udzielenia urlopu wychowawczego, ma on roszczenie o ustalenie prawa do tego urlopu (właściwy w rozstrzygnięciu tego jest sąd pracy). Niezależnie od tego szef naraża się na odpowiedzialność, jaką może ponieść za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za jego stwierdzenie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta