Nieobecność komplikuje rachunki
Gdy zatrudniony przed przejściem na urlop był na zasiłku chorobowym, a później na macierzyńskim, pensje za niektóre miesiące trzeba uzupełnić, a za inne pominąć
Zasadą jest, że baza do naliczenia podstawy wymiaru składek za czas urlopu wychowawczego to przychód za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających to wolne. Czasem jednak ta liczba jest mniejsza. Tak się dzieje np. wtedy, gdy rodzic nie przepracował w firmie roku przed pójściem na wychowawczy. Wtedy dzielnikiem nie jest 12, lecz liczba faktycznie przepracowanych pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia. Tylko pobory za te miesiące można bowiem uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z wychowawczego.
W praktyce oznacza to, że pomijać należy przychód za miesiące startu pracy, jeśli nie nastąpiło to pierwszego dnia roboczego. Jeżeli jednak pracownik został zatrudniony np. drugiego dnia miesiąca kalendarzowego, ale przepracował wszystkie robocze dniówki, to do celów ubezpieczeniowych jest to pełny miesiąc kalendarzowy.
Przykład
Pani Marta została zatrudniona od 2 stycznia 2012 r. 10 sierpnia 2012 r., na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu wychowawczego, złożyła w kadrach wniosek o wolne rodzicielskie rozpoczynające się 10 września 2012 r.
W tym wypadku styczniowe zarobki trzeba uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru składek, ponieważ 1 dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy
Przykład
Pani Małgorzata podjęła
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta