Czy sąd może uchylić korzystną dla podatnika interpretację
W jednym z wyroków NSA stwierdził, że odpowiedź fiskusa nie daje podatnikowi, który zadał pytanie, żadnych korzyści. Uznał więc, że może ją uchylić, nawet gdy jest częściowo korzystna dla wnioskodawcy. Trudno się z tym zgodzić
Niemały popłoch wśród podatników i kolejne pytania o sens podejmowania prób skorzystania z ochrony, jaką w zamyśle miała dawać indywidualna interpretacja prawa podatkowego, wywołało orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 czerwca 2012 r. (II FSK 2608/10 był on opisany w „Rz” z 22 sierpnia).
Sąd stwierdził w nim, że zakaz wydawania wyroku na niekorzyść skarżącego (reformationis in peius), określony w art. 134 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 270; dalej PPSA) nie dotyczy skargi na indywidualną interpretację prawa podatkowego.
Dla przedsiębiorcy wiedza, jakie będą skutki prawne, zwłaszcza podatkowe, bywa często na wagę złota, na jej podstawie bowiem podejmuje lub zamierza podjąć określone czynności. Indywidualne interpretacje prawa podatkowego w swym zamyśle miały być narzędziem pomocnym podatnikom w poruszaniu się po gąszczu coraz bardziej skomplikowanych przepisów, często wzajemnie sprzecznych oraz rozmaicie interpretowanych tak przez administrację skarbową, jak i sądy administracyjne.
Niestety, praktyka ostatnich lat pokazuje, że cele te coraz bardziej się oddalają. Dzieje się tak głównie za sprawą ministra finansów, który często wydaje interpretacje w praktyce nieprzydatne podatnikowi, niczego niewyjaśniające, opatrzone warunkami i zastrzeżeniami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta