Bonus na odchodne z porozumienia
Przy redukcji zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie firmy pracownicy mogą dostać odprawy według zasad przyjętych w pakcie zawartym ze związkami zawodowymi, jeżeli są one korzystniejsze od ustawowych
Prawo do odprawy pieniężnej określa art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa).
W myśl ustawy
Ustawa dotyczy jednak tylko tych firm, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Jeżeli więc u takiego pracodawcy zwolnienie następuje z przyczyn niedotyczących podwładnego, ma prawo do odprawy finansowej. Jej wysokość zależy od zakładowego stażu pracy i zgodnie z tym przepisem odpowiada wynagrodzeniu:
- jednomiesięcznemu, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż dwa lata,
- dwumiesięcznemu, jeżeli pracował u niego od dwóch do ośmiu lat,
- trzymiesięcznemu, jeżeli jego staż w tej firmie wynosił ponad osiem lat.
Kwotę odprawy ustala się według reguł obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Nie powinna ona przewyższać 15-krotności wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w dniu rozstania.
Co ustalić
Przeprowadzając zwolnienia grupowe, pracodawca powinien przyjąć porozumienie ze związkami zawodowymi. W myśl art. 3 ust. 1 ustawy zawiera je z zakładową organizacją związkową lub, jeśli działa ich kilka w firmie, ze wszystkimi tymi związkami. Na przyjęcie takiego paktu strony mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta