Socjal ponad granicami
Jesteś obywatelem Unii Europejskiej? W każdym kraju członkowskim możesz korzystać z większości praw i przywilejów, które posiadają jego mieszkańcy. Polacy zrozumieli to szybko
Jan ma 63 lata. Wyjazd do Wielkiej Brytanii uratował mu życie. Tak przynajmniej mówi. – Osiem lat temu padła firma budowlana, w której pracowałem. Próbowałem znaleźć sobie nowe zajęcie, ale kiepsko to wychodziło. Oferty owszem były, tyle że pieniądze marne. A tu trzeba spłacać kredyty. Słowem: niewesoło – wspomina. W końcu postanowił: trzeba wyjechać. Jak większość Polaków w tym czasie trafił do Wielkiej Brytanii. Pracował przy zbiorze truskawek, potem była stolarnia i rozlewnia wody mineralnej. Po kilku latach przyszedł jednak kryzys.
Tyle że tym razem kłopotów udało się uniknąć. – W Job Centre Plus (odpowiednik polskiego urzędu pracy – przyp. red.) usłyszałem, że mogę otrzymać zasiłek przedemerytalny, ponieważ ukończyłem 60 lat – tłumaczy Jan. W tej chwili dostaje 570 funtów miesięcznie i jeszcze 200 funtów dodatku mieszkaniowego. – Mogę spokojnie czekać na emeryturę. Tym bardziej że okres przepracowany w Wielkiej Brytanii nie przepadnie – cieszy się.
Liczba osób, które znalazły się w podobnej sytuacji, rośnie z każdym rokiem. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego za granicą mieszkają obecnie 2 miliony Polaków. Półtora miliona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta