Sonda testuje granice Układu
Amerykański statek kosmiczny wystrzelony 35 lat temu leci w nieznane z przesłaniem dla obcej cywilizacji. Voyager 1 jako pierwszy ziemski pojazd dotrze do odległej gwiazdy. Już za 40 tysięcy lat
Wygląda skromnie, a jego komputer jest tak mizerny, że nie mógłby nawet uruchomić programu dla iPhone'a. Ale w historii podboju kosmosu nie ma sondy, która mogłaby przebić Voyagera 1 – to pierwszy posłaniec ludzkości z wiadomością dla innych cywilizacji.
35 lat po wystrzeleniu dzielny odkrywca jest już na skraju Układu Słonecznego i dalej podróżuje w kierunku przestrzeni międzygwiezdnej. Nie działają już silniki – sonda została rozpędzona dzięki wykorzystaniu grawitacji Jowisza. Porusza się z prędkością 17 km na sekundę (61 200 km na godz.).
Napięcie rośnie
Voyager to sonda wielkości małego samochodu, jest jednak reliktem epoki kosmicznej. Aż trudno uwierzyć, że jej komputer ma tylko 68 kilobajtów pamięci. Dla porównania najmniejszy odtwarzacz iPod Nano ma 8 gigabajtów pamięci, ponad 100 tys. razy więcej. Sonda wyposażona została w najdoskonalsze instrumenty, jakimi dysponowali naukowcy w latach 70. – kamery, magnetometry, spektrometry oraz detektor plazmy i naładowanych cząstek.
Zasilenie zapewnia radioizotopowy generator termoelektryczny. W tym urządzeniu prąd elektryczny uzyskiwany jest dzięki rozpadowi izotopu promieniotwórczego.
18 mld km od Ziemi znajduje się sonda Voyager 1 wystrzelona w kosmos 35 lat temu
Prędzej czy później statek pożegna się z Układem Słonecznym i będzie pierwszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta