Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy jednoręcy bandyci wrócą do pubów

08 września 2012 | Prawo | Danuta Frey
Wkrótce w sądach ruszy lawina spraw o przywrócenie automatów o niskich wygranych i wycofanie zakazu gier
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Fotorzepa
Wkrótce w sądach ruszy lawina spraw o przywrócenie automatów o niskich wygranych i wycofanie zakazu gier

NSA po raz pierwszy ustosunkował się do głośnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o grach hazardowych

Jeżeli zakaz gry na automatach poza kasynami okaże się  tzw. przepisem technicznym, którego Polska nie zgłosiła do Komisji Europejskiej, przepis ten nie będzie mógł być stosowany – stwierdził NSA. Ocena konkretnej sprawy ma jednak należeć do organów celnych i sądów administracyjnych.

To właśnie funkcjonariusze Urzędu Celnego w Opolu, którzy odwiedzili pizzerię Katarzyny S., odkryli jednorękiego bandytę. Biegły stwierdził, że jest to automat do gier hazardowych, który zgodnie z ustawą o grach hazardowych może funkcjonować wyłącznie w kasynie gry. Za złamanie zakazu organy celne wymierzyły 12 tys. zł kary. Decyzje te wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu i NSA  zostały uchylone. Rozpatrując sprawę ponownie, organy celne będą musiały uwzględnić wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 12 lipca 2012 r.

Pole dla sądów

Trybunał zdecydował wtedy, że to sądy mają ustalić, czy przepisy ustawy o grach hazardowych, które mogą powodować ograniczenie, a nawet stopniowe uniemożliwienie gier na automatach o niskich wygranych, są rzeczywiście, a nie jedynie potencjalnie  tzw. przepisami technicznymi.

Gdy sąd ustali, że  rzeczywiście wprowadzają warunki  mogące mieć istotny wpływ na właściwość lub sprzedaż takich automatów, to zgodnie z unijną dyrektywą  powinny być notyfikowane, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9330

Wydanie: 9330

Spis treści
Zamów abonament