Więzienie za nadmierną ciekawość
Nie każde pytanie można zadać rekrutowi czy pracownikowi. Trzeba o tym pamiętać już na etapie tworzenia kwestionariusza osobowego czy tworzenia kopii przedkładanych dokumentów
Kwestie związane z danymi osobowymi, jakich pracodawca może żądać od osób ubiegających się o zatrudnienie, a potem od pracowników, jak również te dotyczące kwestionariuszy osobowych oraz prowadzenia akt osobowych, reguluje kodeks pracy i rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) Ustawodawca w treści art. 221 k.p. zawarł zamknięty katalog danych osobowych, jakich domagać się może pracodawca. Podanie innych informacji jest dopuszczalne, jeśli obowiązek ich ujawnienia wynika z odrębnych przepisów.
Jednocześnie przepisy pozwalają pracodawcy żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, jak również pracownika, wypełnienia kwestionariusza osobowego. Ich pomocnicze wzory stanowią załączniki do wskazanego rozporządzenia.
Pracodawca musi bezwzględnie przestrzegać obowiązującego zakresu danych, które jako wymagane może zawierać druk kwestionariusza osobowego składanego przez kandydata na etat czy już zatrudnionej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta