Bezpieczny handel z zagranicą
Akredytywy i gwarancje zwiększają pewność obrotu i zapobiegają zatorom płatniczym
Akredytywa jest rodzajem płatności wykorzystywanym głównie w zagranicznych transakcjach o zwiększonym ryzyku. Poprawia bezpieczeństwo wymiany handlowej oraz zapewnia lepszą płynność finansową sprzedającemu towar. Natomiast gwarancja bankowa to forma zabezpieczenia przed niewywiązaniem się kontrahenta ze swoich zobowiązań, takich jak zapłata za towar, dobre wykonanie kontraktu czy zwrot wypłaconej zaliczki.
– Różnica pomiędzy akredytywą a gwarancją jest najłatwiej uchwytna na przykładzie akredytywy i gwarancji zapłaty. Dzięki akredytywie rozliczymy się z kontrahentem. Natomiast dzięki gwarancji mamy pewność, że jeśli kontrahent nie zapłaci nam w terminie, to pieniądze odzyskamy od banku, jeśli złożymy żądanie wypłaty z gwarancji – wyjaśnia Anna Szkutnik, ekspert z Departamentu Faktoringu i Finansowania Strukturyzowanego w Raiffeisen Bank Polska.
Stroną, która występuje do banku o akredytywę i ponosi jej koszty, jest importer (kupujący towar), któremu zazwyczaj zależy na wydłużeniu terminów płatności. Jednak gdy eksporter (sprzedający towar) nie ma pełnego zaufania do swojego kontrahenta, może zażądać zapłaty natychmiastowej. Mocnym argumentem przekonującym go do udzielenia kredytu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta