Szef nie zmusi do urlopu w czasie wypowiedzenia
Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, na żądanie pracodawcy musi wrócić do firmy i wykorzystać zaległości urlopowe tylko wtedy, gdy nie przystał na zawieszenie firmowych obowiązków
- Nasz pracownik w okresie wypowiedzenia został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Za ten czas miał otrzymać normalne wynagrodzenie, tak jakby pracował. Niestety, okazało się, że ma on zaległości urlopowe, których wcześniej nikt nie wziął pod uwagę. Czy możemy teraz wezwać go do pracy i nakazać mu w czasie pozostałej części okresu wypowiedzenia wykorzystać urlop wypoczynkowy? Czy zatrudniony może w takiej sytuacji odmówić wykorzystania urlopu i domagać się wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? – pyta czytelnik.
Podczas okresu wypowiedzenia szef swobodniej niż zazwyczaj dysponuje aktywnością zawodową swego podwładnego. Ta zasada ma swój wyraz szczególnie w zakresie udzielania urlopu wypoczynkowego. Otóż zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy w tym szczególnym okresie szef może bez zgody podwładnego wysłać go na urlop wypoczynkowy.
Bez sprzeciwu
Tej suwerennej decyzji pracodawcy zatrudniony nie może zakwestionować. Prawo pracodawcy do wysłania podwładnego na wypoczynek w okresie wypowiedzenia nie zależy bowiem od ustalonych na dany rok kalendarzowy planów urlopowych. Przesłanką wskazującą na taką możliwość jest fakt, że pracownik posiada prawo do niewykorzystanego w danym roku i w latach ubiegłych urlopu wypoczynkowego.
Jednak prawo do jednostronnej decyzji nakazującej podwładnemu wykorzystanie przysługujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta