Czy podatek zapłacony za granicą można zaliczyć do długów i ciężarów
Polskie przepisy nie zawierają regulacji, które wprost umożliwiałyby odliczenie daniny zapłaconej od spadku opodatkowanego w innym kraju
Od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej i otwarcia zagranicznych rynków pracy, wzrosła liczba osób decydujących się na podjęcie pracy w innym kraju. W konsekwencji wiele osób przenosi się za granicę i tam gromadzi oszczędności oraz majątek. Stopniowo rośnie także liczba osób inwestujących w zagraniczne nieruchomości.
Dlatego coraz częściej pojawiają się przypadki nabywania przez polskich obywateli spadków z zagranicy. Problemem polskich spadkobierców staje się w takich przypadkach podwójne opodatkowanie odziedziczonego majątku i kwestia prawa do odliczenia w Polsce zagranicznego podatku spadkowego.
Polskie przepisy podatkowe nie przewidują odpowiednich mechanizmów zapobiegających temu niekorzystnemu zjawisku i w tym zakresie odbiegają od rozwiązań wprowadzonych w innych państwach UE.
Zasada źródła i zasada rezydencji
Większość państw członkowskich opodatkowuje majątek spadkowy. Podstawowe kryterium, według którego ustalany jest związek majątku spadkowego z jurysdykcją podatkową danego kraju, odwołuje się bądź do miejsca położenia majątku (zasada źródła), bądź do powiązań osobistych łączących spadkobiercę lub spadkodawcę z danym krajem np. obywatelstwo, miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu (zasada rezydencji/ośrodka interesów/obywatelstwa). Niektóre kraje stosują kombinację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta