Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy planować przerwy w grafiku

24 września 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Większości pauz w wykonywaniu obowiązków przez pracowników nie trzeba wykazywać w planach czasu pracy. Część z nich wynika wprost w przepisów, a inne mogą regulować przepisy wewnątrzzakładowe

Stopień szczegółowości harmonogramów jest ściśle uzależniony od stosowanego do pracowników systemu i rozkładu czasu pracy. W konsekwencji nie wszystkie przerwy muszą być w nich planowane. Szczególnie, jeśli są one wliczane do czasu pracy. Które przerwy należy planować w harmonogramie i jak prawidłowo wywiązać się z tego obowiązku?

Posiłek swój...

W praktyce najpowszechniejsza jest przerwa śniadaniowa. Przysługuje ona w wymiarze 15 minut pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy jest równy co najmniej sześciu godzinom. Jest ona w całości wliczana do czasu pracy (art. 134 k.p.).

Przerw śniadaniowych nie planuje się w harmonogramach czasu pracy. W praktyce w większości zakładów o terminie ich wykorzystania przez poszczególnych pracowników decyduje bowiem bezpośredni przełożony.

Wynika to z konieczności podtrzymywania procesu pracy, czy zapewnienia ciągłości obsługi interesantów. W konsekwencji przerwy te są często ustalane indywidualnie bądź dla niewielkich grup. Jednoczesne wykorzystanie przerwy śniadaniowej przez wszystkich pracowników danego działu występuje rzadko i przeważnie jest podyktowane obowiązkami z zakresu BHP.

Przykład

Monterzy zatrudnieni w stoczni korzystają z przerwy śniadaniowej o godzinie 9, po trzech godzinach pracy.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9343

Wydanie: 9343

Spis treści
Zamów abonament