Bariery dla firm łatwe do usunięcia
Rząd ma instrumenty, by odblokować potencjał polskiej przedsiębiorczości, wystarczy po nie sięgnąć
Jak rząd może szybko i bez zmian ustrojowych usunąć bariery, które dziś blokują rozwój firm, a tym samym gospodarki – to pytanie postawiliśmy ekonomistom, którzy brali udział w naszej debacie. Odpowiedzią jest pięć głównych rekomendacji, których realizacja zależy tylko od dobrej woli decydentów: redukcja opodatkowania pracy, elastyczne prawa pracy i przywrócenie swobody zawierania umów, wprowadzenie kasowej zasady w rozliczaniu VAT, efektywny wymiar sprawiedliwości, wprowadzenie zasady UE + zero.
Jedną z głównych barier rozwoju przedsiębiorczości w Polsce – jak wskazuje sam biznes – są wysokie pozapłacowe koszty pracy, czyli podatki dochodowe, składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne, wypadkowe, chorobowe, Fundusz Pracy itp.
– Praca, kapitał ludzki są naszym największym dobrem. Tymczasem to najbardziej opodatkowane dobro. Razem z wyznaczaną ustawowo płacą minimalną uniemożliwiają małym firmom rozwój poprzez zatrudnianie ludzi – mówił Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.
Jego zdaniem należałoby zmniejszyć to opodatkowanie o połowę poprzez likwidację danin i zastąpienie ich jednym 25-procentowym podatkiem od funduszu wynagrodzeń. Choć nie wszyscy nasi paneliści zgadzają się z tak rewolucyjnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta