Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powtarzalności wyników zarządzających – prawda czy też mit?

24 września 2012 | II Forum Funduszy Inwestycyjnych "Rzeczpospolitej"
Dr hab. prof. SGH Krzysztof Borowski, Katedra Bankowości SGH
źródło: Rzeczpospolita
Dr hab. prof. SGH Krzysztof Borowski, Katedra Bankowości SGH
źródło: Rzeczpospolita

Dr hab. prof. SGH Krzysztof Borowski, Katedra Bankowości SGH

Czy stopa zwrotu osiągana przez fundusz inwestycyjny ma znaczenie tylko w krótkim, czy też może w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym? Zobaczmy, jak wygląda to zagadnienie z naukowego punktu widzenia i jaki wnioski płyną z tych rozważań dla przeciętnego inwestora.

Otóż wielu inwestorów, wybierając fundusz inwestycyjny, nie zwraca uwagi na zjawisko zwane powtarzalnością wyników funduszy inwestycyjnych.  Dlaczego jest ono tak ważne? Z kilku powodów. Po pierwsze, powtarzalność jest informacją dla inwestorów przy podejmowaniu przez nich decyzji inwestycyjnych – jeśli ten sam fundusz w kolejnych okresach inwestycyjnych osiąga wyższą stopę zwrotu niż benchmark, jest to bardzo dobra wskazówka dla inwestorów (pomijamy rotację zarządzających między funduszami). Po drugie, na rynku kapitałowym trwale występuje zróżnicowanie umiejętności zarządzania funduszami przez menedżerów, tj. jedni się do tego nadają, a inni znaleźli się tutaj z przypadku. A po trzecie, na podstawie siły i charakteru powtarzalności wyników można dokonać oceny konkurencyjności całej branży inwestycyjnej, a także efektywności rynku kapitałowego.

Na świecie przeprowadzono dużo badań poświęconych powtarzalności stóp zwrotu osiąganych przez zarządzających. Pierwsze badania na temat powtarzalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9343

Wydanie: 9343

Spis treści
Zamów abonament