Gdy trzeba postawić ogrodzenie lub zorganizować parking osiedlowy
Nie tylko budowa magazynu czy sklepu, ale czasami także realizacja niewielkich robót budowlanych wymaga załatwienia formalności
Miejsca parkingowe albo płot wokół placu składowego. Co łączy takie inwestycje? Przede wszystkim konieczność załatwienia formalności budowlanych. I jedna i druga inwestycja wymaga bowiem często zgłoszenia zamiaru ich budowy (lub montażu) u starosty.
Miejsca publiczne
Prawo budowlane nie w każdym przypadku nakazuje zgłaszać budowę ogrodzenia. Obowiązek ten dotyczy tylko budowy ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych.
Uwaga! Takie same zasady dotyczą ogrodzeń o wysokości powyżej 2,2 m. Mówi o tym art. 30 ust. 1 pkt 3 prawa budowlanego.
Przykład
Firma produkująca kostkę brukową chce ogrodzić działkę, na której trzyma swoje produkty. Przylega ona do trzech różnych ulic, a z jednej strony do pola. Formalności trzeba dopełnić w zakresie tej części ogrodzenia, która znajduje się przy ulicach, natomiast od strony łąki – już nie. Tam firma może budować bez zgłoszenia.
Natomiast w praktyce sporo problemów sprawia określenie, które miejsce ma charakter publiczny, a które nie. Przepisy nie definiują pojęcia miejsca publicznego i na tym tle dochodzi do wielu sporów sądowych, o czym świadczy bogate orzecznictwo sądów administracyjnych. Orzeczenia są jednak bardzo różne. Przykładowo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta