Koniec integracji po angielsku?
Blisko połowa Brytyjczyków chce, żeby ich kraj opuścił Unię Europejską. To coraz bardziej realny scenariusz.
Anna Słojewska z Brukseli
Groźba zawetowania unijnego budżetu na lata 2014–2020 to kolejna z serii brytyjskich „nie". Czynią one obecność Wielkiej Brytanii w UE na dotychczasowych zasadach coraz bardziej problematyczną. Według ostatniego sondażu YouGov 49 proc. Brytyjczyków jest za opuszczeniem UE, a tylko 28 proc. jest przeciwnego zdania. Odsetek eurosceptyków systematycznie rośnie. Gdy w 1975 roku Wielka Brytania przystępowała do UE w referendum, poparcie dla takiej decyzji wyraziło 67 procent wyborców.
– Widać wyraźnie, że scenariusz częściowego choćby odczepienia Wielkiej Brytanii UE jest dziś mniej nieprawdopodobny, mniej skrajny niż jeszcze kilka lat temu – mówi „Rz" Thomas Klau, ekspert Euro- pean Council for Foreign Relations (ECFR). Osobność Wielkiej Brytanii jest faktem obserwowanym od momentu jej wejścia do UE. Londyn zawsze dawał do zrozumienia, że potrzebuje Unii jako bloku handlowego, a nie wspólnoty harmonizującej politykę fiskalną, społeczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta