Możliwość udziału w firmowej imprezie nie jest przychodem pracownika
Samo pozostawienie do dyspozycji pracowników możliwości wzięcia udziału w spotkaniu organizowanym przez pracodawcę nie jest wystarczające do stwierdzenia, że pracownik faktycznie otrzymał przychód w określonej wysokości
Tak orzekł WSA we Wrocławiu 19 października 2012 r. (I SA/Wr 1038/12).
Spółka organizuje dla swoich pracowników spotkania integracyjne, których celem jest poprawienie relacji między współpracownikami, a także poszerzenie wiedzy o działalności firmy. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zapytała, czy pozostawiona do dyspozycji pracownikom możliwość wzięcia udziału w organizowanych przez nią imprezach powinna zostać zaliczona do przychodów tych pracowników i czy przychody te podlegają opodatkowaniu PIT.
W ocenie spółki, udział w organizowanej imprezie pracowniczej jest świadczeniem nieodpłatnym, które może zostać opodatkowane tylko w przypadku, gdy zostało faktycznie otrzymane przez daną osobę. Dodatkowo spółka wskazała, że nie jest ona w stanie określić rzeczywistych przychodów z takiego nieodpłatnego świadczenia, a także zakres, w jakim pracownik z niego skorzystał.
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska spółki. Wskazał, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta