Groźba więzienia może zmobilizować szefa i kadrową do płacenia składek
Podpisanie angażu nie gwarantuje zatrudnionemu, że pracodawca będzie wykonywał wszystkie obowiązki wobec ZUS
W czasie trwania angażu niewielu podwładnych interesuje się tym, czy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, a co za tym idzie odprowadza składki oraz czy reguluje je w prawidłowej wysokości. Dopiero po rozwiązaniu umowy nadchodzi czas na ujawnienie roszczeń wobec pracodawcy. Niekiedy takie działania mogą być spóźnione i w konsekwencji nieskuteczne.
Jakie obowiązki
Pracodawca musi zgłosić pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż w przeciwnym wypadku naraża się na odpowiedzialność z art. 219 kodeksu karnego. Obejmuje ona osobę, która narusza przepisy o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe informacje mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość. Ustawodawca przewiduje za to karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jeśli zatem pracownik, który ustali, że w czasie wykonywania pracy nie był zgłoszony do ubezpieczenia społecznego, lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta