Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagłe zadania po godzinach to kłopot dla pracodawcy

12 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Roman Kuźniar Aleksander Kuźniar

Niewykluczone, że prawidłowo zaplanowany dyżur przestanie być zgodny z przepisami, gdy wykonująca go osoba będzie musiała w jego trakcie wykonać realne zadania

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami obowiązków w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie lub w innym wyznaczonym miejscu. Tak art. 1515 k.p. określa dyżur.

Jakie zasady

Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli w trakcie niego pracownik nie wykonywał pracy. Na zasadzie analogii jeżeli pracownik musiał wykonać pracę w okresie pełnionego dyżuru, to czas jej świadczenia będzie zaliczony do jego czasu pracy.

Jeśli zatem samo pełnienie dyżuru nie zalicza się do czasu pracy, to nie narusza też przepisów w tym zakresie. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy na dyżurze podwładny wykonał pracę, która naruszyła przepisy o czasie pracy.

Uwaga na odpoczynki

Przy dyżurach pracowniczych ustawodawca nie wskazał żadnych reguł dotyczących ich planowania za wyjątkiem jednej odnoszącej się do odpoczynków. Pełnienie przez pracownika dyżuru nie może naruszać jego prawa zarówno do odpoczynku dobowego, jak i tygodniowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy podwładny świadczył, czy nie pracę na dyżurze. Sam okres dyżurowania musi być zatem ograniczony okresami odpoczynku, w których zatrudniony może swobodnie dysponować swoim czasem.

Przykład

Pan Jan, pracownik utrzymania ruchu, pracował od 8 do 16. Tego

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9384

Wydanie: 9384

Spis treści
Zamów abonament