Które czynności z zakresu ubezpieczeń są zwolnione z VAT
Czy ustalenie rozmiaru szkody albo wydawanie polis są usługami ubezpieczeniowymi? Ponieważ przepisy nie są jednoznaczne, warto sięgnąć do orzecznictwa i pism organów podatkowych
Ustawa o VAT w art. 43 ust. 1 pkt 37 przewiduje zwolnienie dla usług ubezpieczeniowych. Od wielu lat zwolnienie to sprawia podatnikom problemy, które wynikają z niejasnego zakresu przedmiotowego i podmiotowego tego zwolnienia.
Celem artykułu jest omówienie wspomnianego zwolnienia, jak również podjęcie próby wyjaśnienia najistotniejszych zagadnień z nim związanych. Pomocna w tym zakresie jest analiza orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), polskich sądów administracyjnych, jak również interpretacji prawa podatkowego organów podatkowych.
Co zapisano w Dyrektywie 112
W doktrynie prawa podatkowego wskazuje się, że główną przyczyną zwolnienia usług ubezpieczeniowych z VAT jest problem związany z prawidłowym określeniem podstawy opodatkowania. Często bowiem się zdarza, że składka ubezpieczeniowa wpłacana ubezpieczycielowi nie stanowi wyłącznie wynagrodzenia należnego ubezpieczycielowi za świadczoną usługę.
Źródła omawianego zwolnienia należy szukać w art. 13 Szóstej Dyrektywy Rady77/388/EWG z 17 maja 1977 r. Przepis ten został prawie bez zmian transponowany do art. 135 Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. (dalej: Dyrektywa 112), która weszła w życie 1 stycznia 2007 r.
Zgodnie z art. 135 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 112 państwa członkowskie Unii Europejskiej zwalniają z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta