Karą za spóźnienie niższy zasiłek
Pracownik ma siedem dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego. Jeśli złoży je później, poniesie tego finansowe konsekwencje
Ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA w ciągu siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Jeśli dostarczy je po tym terminie, zasiłek chorobowy bądź opiekuńczy obniża się o 25 proc. za czas od 8. dnia niezdolności do pracy do dnia dostarczenia dokumentu (art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. DzU z 2010r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).
Termin siedmiu dni liczy się natomiast począwszy od dnia następującego po dniu wręczenia zaświadczenia ubezpieczonemu.
Za datę otrzymania L-4 uznaje się przy tym dzień wystawienia dokumentu, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał je później. Jeśli zwolnienie zostanie wysłane pocztą, za datę dostarczenia należy przyjąć datę stempla pocztowego.
Przykład
Pani Aneta, pracownica, która była już w 2012 r. niezdolna do pracy przez 33 dni, zachorowała we wrześniu i dostarczyła
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta