Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy następca prawny może odliczyć podatek

12 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Faktura wystawiona przed przejęciem spółki daje prawo do pomniejszenia podatku należnego o wykazany w niej podatek naliczony. Wystawioną po tej dacie trzeba skorygować

- Spółka akcyjna prowadząca działalność gospodarczą w branży IT, zamierza dokonać przejęcia spółki z o.o. o tym samym profilu działalności. Inkorporacja spółki przejmowanej nastąpi poprzez przeniesienie całego jej majątku na spółkę akcyjną (spółkę przejmującą) w zamian za akcje, które spółka akcyjna wyda udziałowcom spółki z o.o. Czy spółce przejmującej będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych po dniu połączenia spółek, a wystawionych na spółkę przejmowaną zarówno przed, jak i po dacie połączenia, bez konieczności korygowania danych nabywcy? – pyta czytelniczka.

Jak wynika z art. 492 – 494 kodeksu spółek handlowych, połączenie spółek kapitałowych może nastąpić m.in. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.

Inkorporacja z dniem wpisu do KRS

Takie połączenie przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9384

Wydanie: 9384

Spis treści
Zamów abonament