Frank zamraża transakcje
Mieszkania | Ceny na rynku wtórnym spadają wolniej niż na osiedlach deweloperskich. Czy ta tendencja się zmieni?
Spadki cen mieszkań wybudowanych w ostatnich 10–12 latach są skutecznie powstrzymywane przez dzisiejszy kurs franka szwajcarskiego – mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse i Partnerzy. – Wiele osób czeka ze sprzedażą mieszkania obciążonego kredytem we franku. Wiele jednak wystawia lokale na rynek po zawyżonej cenie, nie godząc się na poniesienie straty wynikającej z różnic kursowych. Można więc uznać, że to wysoki kurs franka zamraża obrót mieszkaniami.
Przeszkadzają sentymenty
Bolesław Drapella, prezes serwisu nieruchomości Morizon. pl, zwraca uwagę, że w ogóle zmiany na rynku wtórnym, a w szczególnie spadki cen, zawsze będą występowały wolniej niż zmiany na rynku pierwotnym.
– Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, że deweloperzy zajmują się sprzedażą profesjonalnie i mając większą skalę działania, lepiej odczytują rynkowe. Poza tym w ich przypadku wstrzymanie sprzedaży wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami dla firmy niż dla indywidualnego właściciela – mówi Bolesław Drapella.
Według niego na ceny na rynku wtórnym często wpływają także sentymenty właścicieli, związanych emocjonalnie ze swoimi mieszkaniami. – A gdy dochodzą do tego niekorzystne kredyty w walutach obcych, głównie we franku szwajcarskim, zaciągane kilka lat temu, w okresie hossy i niskiego kursu waluty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta