Uchwała kończy działalność spółki
Jeżeli wszyscy partnerzy w spółce komandytowej działają w porozumieniu, to możliwe jest rozwiązanie jej bez przeprowadzania likwidacji. Jest to realne przy założeniu, że cały majątek spółki będą stanowiły pieniądze
Wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców możliwe jest po prawidłowym zakończeniu jej działalności. Rozwiązanie spółki komandytowej może nastąpić w przypadku ziszczenia się jednego ze zdarzeń, o których mowa w art. 58 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.).
Przepis ten dotyczy spółki jawnej, ale z mocy art. 103 k.s.h. stosuje się go odpowiednio do rozwiązania spółki komandytowej. Do wspomnianych zdarzeń należy podjęcie jednomyślnie uchwały przez wspólników. Jeśli chodzi o inne okoliczności powodujące rozwiązanie spółki, to ustawa wymienia:
- przyczyny opisane w umowie spółki,
- ogłoszenie upadłości spółki,
- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub przez wierzyciela wspólnika,
- prawomocne orzeczenie sądu.
Jednomyślna uchwała
Do rozwiązania umowy spółki komandytowej w drodze uchwały wspólników konieczna jest zgoda wszystkich wspólników – zarówno komandytariuszy, jak i komplementariuszy. Uchwała taka może zostać podjęta w każdym czasie.
Co potem
Po podjęciu takiej uchwały co do zasady najczęściej przeprowadza się likwidację spółki. Postępowanie likwidacyjne ma na celu doprowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta