Czy sprzedaż nieruchomości wniesionych aportem podlega VAT
Jeżeli spółka chce sprzedać grunt wprowadzony do niej jako wkład niepieniężny, to będzie to odpłatna dostawa towarów. W przypadku jednak gdy jest on zabudowany, trzeba ustalić, czy to zbycie nie podlega zwolnieniu
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej j: spółka) wniosła w 2010 r. aportem do innej spółki nieruchomości, które w chwili wniesienia były objęte zwolnieniem z VAT. Były to działki gruntu zabudowanego i niezabudowanego. Obecnie spółka ma zamiar sprzedać te nieruchomości. Jakie będą konsekwencje podatkowe takiej sprzedaży na gruncie VAT? – pyta czytelnik.
1 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – DzU nr 212, poz. 1336 (dalej: rozporządzenie o VAT), na mocy którego zlikwidowano istniejące wcześniej zwolnienie przedmiotowe związane z wniesieniem w formie aportu wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego i cywilnego.
Zatem każde wniesienie wkładu niepieniężnego tytułem aportu do spółki, oprócz przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, mogło podlegać opodatkowaniu VAT. W § 38 tego rozporządzenia wprowadzono przy tym przepis przejściowy, zgodnie z którym w okresie do 31 marca 2009 r. wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek handlowego i cywilnego mogło korzystać ze zwolnienia z VAT. Warto podkreślić, że podatnik nie miał obowiązku korzystania z tego zwolnienia. Mógł bowiem zdecydować o opodatkowaniu aportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta