Drogowcy liczą na zmiany
Debata | Przedstawiciele wykonawców inwestycji i rządu są zgodni, że trzeba wyciągnąć wnioski z efektów realizacji projektów drogowych.
Zmiany, zarówno w sposobie udzielania zleceń na budowę dróg, jak i ich realizacji, są konieczne – co do tego przedstawiciele branży drogowej i rządu są zgodni. Część problemów rozwiąże nowelizacja prawa zamówień publicznych, która czeka na podpis prezydenta. Dyskusja ekspertów, zorganizowana przez „Rz", odbyła się w warszawskiej restauracji Amber Room.
Wykorzystać zdobyte doświadczenia
– Musimy zdać sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji się znaleźliśmy. Potencjał firm wykonawczych przez ciągłe upadłości jest znacznie ograniczony, kurczy się rynek firm konsultingowych. Coraz trudniej z uzyskaniem finansowania czy gwarancji bankowych. Prezes jednego z największych polskich banków zadeklarował ostatnio, że zagrożenie dla polskiego systemu bankowego, w związku z realizacją inwestycji infrastrukturalnych, wynosi ok. 20 mld zł. To oznacza, że instrumenty finansowe będą coraz trudniej dostępne i coraz droższe. Jeżeli nie rozwiążemy najpilniejszych problemów, bardzo trudno będzie nam skonsumować dotacje unijne dostępne w kolejnej perspektywie budżetowej – mówi Jerzy Gajewski, prezes NDI.
– Część problemów z obecnie realizowanymi inwestycjami wynika z tego, że w latach 2009–2010 rzuciliśmy na rynek przetargi warte aż ok. 70 mld zł na budowę ok. 2 tys. km dróg – mówi Lech Witecki, szef Generalnej Dyrekcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta