Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpiecznie czy ryzykownie? Sam możesz zdecydować

15 listopada 2012 | Moje pieniądze | Katarzyna Ostrowska
źródło: Rzeczpospolita
IKE w formie ubezpieczeniowej
źródło: Rzeczpospolita
IKE w formie ubezpieczeniowej
Konto z funduszem inwestycyjnym
źródło: Rzeczpospolita
Konto z funduszem inwestycyjnym

WYNIKI różnych form IKE | Zarobili zarówno ci, którzy dodatkowo oszczędzają na starość wpłacając pieniądze do funduszy inwestycyjnych, jak i ci, którzy wybrali fundusze ubezpieczeniowe czy dobrowolne emerytalne. Choć nie wszystkie rezultaty są równie dobre.

 

W ubiegłym roku zyski przynosiły te fundusze dostępne w ramach IKE, które inwestowały w instrumenty uznawane powszechnie za bardziej bezpieczne. W tym roku sytuacja jest całkiem inna. Przodują fundusze akcyjne, w tym inwestujące pieniądze poza granicami Polski. Na przykład fundusz inwestycyjny Arka Akcji Tureckich przyniósł zysk przekraczający 30 proc.

Ale nie wszystkie fundusze, czy to inwestycyjne czy ubezpieczeniowe, pozwoliły zarobić. Poza tym w jednych okresach lepiej zachowują się fundusze bardziej ryzykowne, a w innych te bardziej bezpieczne.

Decydując się na oszczędzanie na IKE w towarzystwie funduszy inwestycyjnych czy w firmie ubezpieczeniowej warto podzielić płacone składki między kilka funduszy. Zwykle jest to możliwe. dzięki temu stratę z inwestycji w jeden fundusz można zniwelować zyskiem, który osiągnął inny fundusz z naszego portfela.

Wśród osób, które pięć lat temu (licząc od września do września) zdecydowały się na IKE, najlepsze wyniki uzyskały te, które wybrały takie fundusze inwestycyjne jak: UniObligacje Nowa Europa, Pioneer Obligacji Dolarowych Plus czy UniStabilny Wzrost. Wypracowane przez nie stopy zwrotu waynoszą 50–70 proc.

W przypadku oferty ubezpieczeniowej w tym samym okresie najlepiej wypadły fundusze: ING Międzynarodowych Obligacji, PZU Papierów Dłużnych czy ING Obligacji. Co ważne, oba fundusze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9387

Wydanie: 9387

Spis treści
Zamów abonament