Czy przyszłej matce można zmienić warunki pracy
Tylko całkowita likwidacja firmy uprawnia do modyfikacji zasad zatrudnienia pracownicy w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego
Pracownica w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego jest chroniona przed niekorzystną dla niej zmianą warunków pracy i płacy dokonaną w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Od tej zasady są jednak wyjątki. Określa je kodeks pracy i ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa).
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy następuje wtedy, gdy szef zaproponuje pracownikowi na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. Natomiast z mocy art. 42 § 1 k.p. przepisy o wypowiedzeniu stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Zatem wszelkie regulacje określające zasady postępowania przy wypowiedzeniu i związane z tym ograniczenia stosuje się też do wypowiedzenia zmieniającego. Ma to istotne znaczenie dla kobiety w ciąży. Oznacza, że ustawowe zakazy o wypowiadaniu jej angażu odnoszą się także do wypowiedzenia zmieniającego.
Od pierwszego dnia
W myśl art. 177 § 1 k.p. szef nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie angażu bez wymówienia z jej winy i zgodziła się na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta