Wyjazd na rozmowę kwalifikacyjną może być rozliczany jak delegacja
Firma, która zaproszonym kandydatom do pracy zwraca koszty przejazdu, nie pobiera od tej kwoty zaliczki na podatek. Świadczenie to jest zwolnione z opodatkowania, jeśli nie przekracza limitu obowiązującego przy podróżach służbowych.
- Nasza spółka świadczy usługi informatyczne. Pracowników poszukujemy w całej Polsce. Wybrane osoby zapraszamy do Warszawy na rozmowę kwalifikacyjną. Aby zachęcić je do udziału w spotkaniu, zamierzamy zwracać im koszty podróży. Czy taki zwrot jest obciążony podatkiem dochodowym od osób fizycznych? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że przychodami, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Wypłacony kandydatowi do pracy zwrot kosztów podróży jest więc przychodem w rozumieniu ustawy o PIT. Uzyskuje on bowiem w ten sposób przysporzenie majątkowe. Taką kwotę należy zaliczyć do tzw. przychodów z innych źródeł.
>Definicja przychodów z innych źródeł
Artykuł 20 ust. 1 ustawy o PIT wskazuje, że do przychodów z innych źródeł zalicza się w szczególności:
∑ kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta