Pomoc na leczenie niepełnosprawnych ze składkami na ZUS
Utrata statusu zakładu pracy chronionej oznacza konieczność naliczania opłat na ubezpieczenia pracowników od środków przeznaczonych na reperowanie ich zdrowia, pochodzących z zakładowego funduszu rehabilitacji.
Zasadą jest, że utrata statusu zakładu pracy chronionej (zpchr) wiąże się z obowiązkiem niezwłocznej wpłaty do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) środków zakładowego funduszu rehabilitacji. Wynika to wprost z art. 33 ust. 7 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).
Jest jednak wyjątek od tej reguły. Pieniędzy tych nie musi oddawać pracodawca, który mimo utraty statusu zpchr utrzymuje zatrudnienie na poziomie co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 25 proc. (art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji).
Zgodnie z art. 33a ustawy o rehabilitacji do pracodawców, którzy utracili status zpchr, ale zachowali fundusz rehabilitacji i niewykorzystane środki tego funduszu z uwagi na to, że osiągają ustawowo określony stan zatrudnienia, stosuje się art. 33 tej ustawy.
Oznacza to, że wydatkowanie środków zgromadzonych na zakładowym funduszu rehabilitacji powinno się odbywać zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU z nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta