Fiskus bliżej portfeli rolników
Gospodarze mają płacić 19 proc. podatku od uzyskanego dochodu, i to już od 2014 r. Na razie nie wiadomo, którzy z nich mogliby pozostać przy obecnym systemie.
Ministerstwo Finansów wspólnie z resortem rolnictwa pracuje nad założeniami do projektu objęcia działalności rolniczej podatkiem dochodowym. Rzecznik MF Wiesława Dróżdż poinformowała, że prace, ze względu na ich złożoność, nie zostały jeszcze zakończone.
Szczegóły planowanych zmian ujawnił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8565. Miałyby wejść w życie od 2014 r.
– Podstawą opodatkowania powinien być dochód stanowiący nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania – pisze wiceminister Plocke.
Z daniny mają być wyłączone dopłaty unijne. Jej stawka ma wynosić 19 proc., a podatek stanowiłby dochód gmin.
Danina do wyboru
– Rolnicy powinni móc wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania, przy czym płacący podatek dochodowy powinni być zwolnieni z rolnego – informuje Ministerstwo Rolnictwa.
Obecnie rolnicy płacą daninę wynoszącą równowartość 2,5 q żyta za hektar przeliczeniowy gruntu. Stanowi ona dochód gmin, które w 2011 r. zyskały z niej ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta