Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zostać aktuariuszem w firmie ubezpieczeniowej

15 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki

Bez oszacowania wysokości składek ubezpieczeniowych i należnych odszkodowań dla klientów zakłady nie mogłyby skutecznie działać na rynku

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorców i konsumentów bez działalności firm ubezpieczeniowych. Ubezpieczamy samochody, mieszkania, kontrakty, życie itd. Częściowo wymusza na nas taką aktywność ubezpieczeniową prawo, w części czynimy to z własnej woli.

Niezależnie od tego zawsze trzeba zapłacić składkę ubezpieczeniową. Jej wysokość jest generalnie uzależniona od ryzyka, jakie w danym przypadku ponosi firma ubezpieczeniowa. Jego określaniem i w konsekwencji obliczaniem zajmują się aktuariusze.

Żeby wykonywać ten zawód trzeba spełnić wymogi określone przepisami prawa. Przede wszystkim pomocna do ich poznania jest ustawa z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (dalej: ustawa).

Jakie zadania do wykonania

Zgodnie z ustawą, aktuariuszem jest osoba fizyczna wykonująca czynności w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, wpisana do rejestru aktuariuszy prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Innymi słowy, wykonawca tego zawodu zajmuje się szacowaniem wysokości składek ubezpieczeniowych i odszkodowań. W swojej pracy wykorzystuje oczywiście instrumenty matematyczne, które doczekały się już specyficznej nazwy – matematyka aktuarialna.

Zadania aktuariusza są określone w ustawie. Gdy dokonamy ich analizy okazuje się, że bez aktuariuszy działalność ubezpieczeniowa nie mogłaby być prowadzona. To oni ustalają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9387

Wydanie: 9387

Spis treści
Zamów abonament