Kwota zasądzona wyrokiem jako koszt
Podatnik może odliczyć wydatki wtedy, gdy będzie umiał wykazać, że ich poniesienie miało na celu osiągnięcie przychodu albo zachowanie lub zabezpieczenie jego źródła.
- Kontrahent wystąpił do spółki A (dalej jako: spółka wodno-kanalizacyjna) z żądaniem zapłaty określonej kwoty. W uzasadnieniu roszczenia wskazał, że spółka A otrzymała od niego nienależyte przysporzenie majątkowe w wysokości podwyższonych opłat za wprowadzanie ścieków do wód. Zdaniem kontrahenta kwoty podwyższone zostały ujęte w taryfie usług i zostały zapłacone przez mieszkańców miasta, a nie zostały uiszczone przez spółkę wod.-kan.
Zgłoszone roszczenie nie zostało uznane przez spółkę wod.-kan. Jednocześnie spółka ta w 2011 r. w księgach rachunkowych utworzyła rezerwę oraz aktywa na odroczony podatek. W czerwcu br., na skutek otrzymania interpretacji podatkowej, spółka ta złożyła we właściwym urzędzie skarbowym korekty podatku za okres pięciu lat oraz zapłaciła podatek wraz z odsetkami. Czy gdyby sąd wyrokiem nakazał spółce wod.-kan. zapłacić żądaną kwotę, to ta zapłacona kwota będzie dla niej kosztem podatkowym? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 15. ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy (poniesione w interesie przedsiębiorstwa – por. A. Mariański, Brak podstaw do stosowania cywilnoprawnego sposobu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta