Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma VAT: są wątpliwości

15 listopada 2012 | Prawo | Tomasz Michalik
źródło: archiwum prywatne

Trudno zrozumieć, dlaczego minister finansów, przygotowując zmiany w VAT, za konieczne uznał zastąpienie dobrej regulacji przepisem po prostu złym – analizuje doradca podatkowy.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT budzi jak zawsze wiele emocji. Ilość proponowanych zmian jest znacząca, a ich różnorodność ogromna, ale przecież nie jest to niczym nadzwyczajnym bo wszak do różnych szaleństw legislacyjnych w zakresie tego podatku zdążyliśmy od 1993 roku już przywyknąć. Dyskusja publiczna koncentruje się, co oczywiste, wokół zagadnień, które dotyczyć będą wszystkich podatników, takich jak faktury czy obowiązek podatkowy. Pewnie dlatego powszechnej uwadze umykają zmiany, które dotyczą pewnych grup podatników czy typów transakcji. Tymczasem tam też dzieją się rzeczy budzące niepokój.

Analizując reformę, warto zatrzymać się  nad jedną ze zmian. Trudno bowiem zrozumieć, dlaczego minister finansów w ogóle uznał za konieczne zastąpienie regulacji dobrej przepisem po prostu złym.

Rzecz dotyczy projektu nowelizacji art. 22 ust. 2 ustawy, który określa miejsca dostawy w przypadku tzw. transakcji łańcuchowej. Przypomnijmy, że jest to zdarzenie, w którym biorą udział co najmniej trzy podmioty, przy czym A sprzedaje towar B, następnie B sprzedaje towar C, natomiast towar jest wysyłany bezpośrednio od A do C. W przypadku, gdy wszystkie transakcje mają charakter dostaw krajowych wówczas w istocie rzeczy określenie miejsca dostawy nie ma żadnego znaczenia. Problem pojawia się wtedy, gdy na skutek tych transakcji towar...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9387

Wydanie: 9387

Spis treści
Zamów abonament