Taryfa unisex, czyli zakaz dyskryminacji w kontraktach ubezpieczeniowych
Branie pod uwagę płci osoby ubezpieczonej jako czynnika przy ocenie ryzyka do obliczania składek czy też świadczeń poszczególnych osób w nowych umowach będzie zakazane.
Zgodnie z art. 6 traktatu o Unii Europejskiej Unia Europejska opiera się na zasadach wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz państwa prawnego, które są wspólne dla państw członkowskich, a także szanuje prawa podstawowe zagwarantowane w europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz wynikające z tradycji konstytucyjnych wspólnych dla państw członkowskich, jako zasady ogólne prawa wspólnotowego.
Dotychczas stworzono wiele instrumentów prawnych, które mają urzeczywistnić zasadę równego traktowania w szczególności w dziedzinie zatrudnienia i wykonywania zawodu. Kwestia dyskryminacji w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług uregulowana została dyrektywą Rady nr 2004/113/WE z 13 grudnia 2004 r. Należy pamiętać, że dyrektywa ma zastosowanie jedynie do ubezpieczeń i emerytur, które są prywatne, dobrowolne i niezwiązane ze stosunkiem pracy.
Różnicowano zgodnie z prawem
Dotychczas obowiązujące zasady, uprawniające ubezpieczyciela do stosowania niższych składek dla kobiet np. przy umowach ubezpieczeń na życie lub komunikacyjnych, wynikały z regulacji art. 5 ust. 2 ww. dyrektywy, który zezwalał państwom członkowskim na dopuszczenie różnic związanych z płcią w składkach i świadczeniach w umowach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta