Sąd sprawdzi dobór do zwolnienia
Raz ustalone kryteria wyboru osób, które utracą posadę, trzeba stosować przez cały proces likwidacji etatów. W przeciwnym wypadku pozew wytypowanego do zwolnienia podważy zasadność działania pracodawcy
Pracodawca przeprowadzający zmniejszenie stanu zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracowników musi ustalić kryteria doboru osób, z którymi rozwiąże umowy o pracę. Jeśli jednak pracownik odwoła się od wypowiedzenia, zasady tej selekcji oceni sąd pracy. Gdy pracodawca wręczy je wbrew ustalonym uprzednio kryteriom, narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.
Cel bez kontroli
Sąd pracy nie ocenia zasadności przyjętej przez pracodawcę decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia czy zmianie struktury organizacyjnej zakładu pracy w celu racjonalizacji i ograniczenia zatrudnienia pracowników. Jego ocenie podlega natomiast zasadność i słuszność przyjętych kryteriów doboru osób do zwolnienia z pracy. Tak też wyraźnie podnosił Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 1997 r. (I PKN 401/97).
Pisemne instrukcje
Gdy dochodzi do zwolnienia grupowego pracodawca zmniejszający stan zatrudnienia musi sformułować zasady doboru pracowników do zwolnienia w pisemnej formie. W myśl bowiem art. 3 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.) pracodawca musi zawrzeć porozumienie z zakładową organizacją związkową lub – jeśli działa ich kilka w zakładzie – z nimi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta