Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za nierzetelną pracę nie będzie pełnej pensji

06 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Angelika Ciastek-Zyska

Niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez podwładnego może skutkować tym, że szef nie wypłaci mu wynagrodzenia lub je obniży. O takiej decyzji musi poinformować zatrudnionego na piśmie.

Artykuł 100 § 1 kodeksu pracy nakłada na pracownika obowiązek sumiennego i starannego wykonywania pracy oraz stosowania się do poleceń przełożonych. Za tak wykonaną pracę przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z umowy. Aby jednak je otrzymać, pracownik musi wykonywać powierzone mu obowiązki i to w sposób rzetelny i niewadliwy. W przeciwnym razie szef ma prawo obciąć wynagrodzenie lub w ogóle go nie wypłacać.

Należy tak ustalić pensję, aby odpowiadała rodzajowi wykonywanej przez podwładnego pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniała ilość i jakość świadczonej pracy.

Produkt ma wady

Prawo pracy nie definiuje pojęcia „wadliwego wykonania". W potocznym rozumieniu jest to mniejsza od zakładanej użyteczność lub wartość produktu albo usługi. Aby obiektywnie określić wadę, muszą istnieć normy jakościowe odnoszące się do konkretnego wytworu pracy. Wykazy Polskich Norm ogłasza w obwieszczeniach prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego; są one publikowane w Monitorze Polskim. Standardy jakościowe produktów i usług tworzy się na potrzeby konkretnych branż, typów działalności czy nawet zakładów. Choć nie mają one powszechnego charakteru, stanowią wzorzec jakościowy.

Przy braku jakichkolwiek standardów jakości odnoszących się do wytworów konkretnej pracy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. W myśl art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9405

Wydanie: 9405

Spis treści
Zamów abonament