Amerykański wzorzec energetyczny dla Polski
Polską racją stanu jest racjonalność energetyczna zapewniająca konkurencyjność naszych producentów – pisze prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości
Polska energetyka wkracza w nową fazę. Wymagania paktu klimatycznego są bardzo precyzyjne: do 2020 r. powinniśmy osiągnąć jego cele, co w szczególności w przypadku udziału energetyki odnawialnej w polskim bilansie energetycznym nie będzie zadaniem łatwym.
Ten udział rośnie szybko, ale bez wsparcia państwa nie bylibyśmy w stanie osiągnąć zakładanych celów (ograniczenie emisji CO2, zwiększenie efektywności energetycznej, udział energetyki odnawialnej w bilansie energetycznym).
Ponieważ wkraczamy w Polsce w fazę decyzji dotyczących systemu wsparcia energetyki odnawialnej, warto prześledzić, jak sprawdziły się rozwiązania systemowego wsparcia OZE w kluczowych krajach Unii Europejskiej
Jednocześnie gigantyczny sukces gospodarki USA w związku z eksploatacją gazu łupkowego (istotny wzrost konkurencyjności gospodarki USA dzięki spadkowi ceny energii przyciąga z powrotem na rynek amerykański większość światowych koncernów chemicznych) wymusi na Europie nowe podejście do wsparcia energetyki odnawialnej, która zamiast poprawiać konkurencyjność lokalnych producentów, obarcza ich nowymi kosztami, ponieważ bez dotacji energetyka odnawialna nie miałaby szansy osiągnąć udziałów zakładanych w pakiecie klimatycznym.
Czas na decyzje
Ponieważ wkraczamy w Polsce w fazę decyzji dotyczących systemu wsparcia energetyki odnawialnej, warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta