Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy odwołanie można złożyć po terminie

06 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Regina Drabik

Jeżeli podatnik nie miał możliwości dokonania czynności procesowej w wyznaczonym czasie, to może to zrobić później. Musi jednak spełnić kilka warunków.

Instytucja przywrócenia terminu ma dla podatników bardzo duże znaczenie. Jeżeli bowiem przepisy przewidują termin, w czasie którego należy dokonać czynności (np. złożyć odwołanie od decyzji) i podatnik tej czynności w tym terminie nie dokona, to może złożyć wniosek o przywrócenie uchybionego terminu.

Taki termin to termin zawity, przy czym należy zwrócić uwagę, że chodzi tu o terminy procesowe, a nie materialne. Uchybienie terminowi do dokonania danej czynności, w tym przypadku do wniesienia odwołania, pociąga za sobą niemożność jej wykonania. Ustawodawca przewidział jednak możliwość ochrony przed negatywnymi skutkami takiego uchybienia, a mianowicie wprowadził instytucję przywrócenia terminu, określoną w art. 162-164 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

Samo uchybienie terminowi oznacza niewykonanie określonej czynności procesowej we wskazanym czasie, a uchybienie terminowi zawitemu powoduje, że dokonana czynność jest prawnie bezskuteczna. Mając na uwadze istotną rolę dokonania danej czynności, uchybienie jej wykonania we wskazanym przez organ podatkowy terminie ma niebagatelne znaczenie procesowe, zwłaszcza dla podatnika.

Istotne jest przy tym, że wniosek o przywrócenie terminu opiera się na założeniu, że decyzja (od której wniesiono odwołanie) została skutecznie doręczona. Nie można zatem przywracać terminu, który faktycznie nie upłynął. Z taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9405

Wydanie: 9405

Spis treści
Zamów abonament