Co powinien zrobić wierzyciel spółki z o.o., która nie ma już majątku
Do ustalenia kręgu osób potencjalnie ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki wystarczy stwierdzić, czy dany członek zarządu pełnił swoją funkcję w okresie, kiedy istniało zobowiązanie spółki, którego egzekucja okazała się bezskuteczna
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, także będąc jeszcze w organizacji, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zasadą jest, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, natomiast odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za jej zobowiązania została przewidziana w art. 299 kodeksu spółek handlowych.
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.
Członek zarządu może jednak uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody. Ustawodawca nie przewidział analogicznego uregulowania dla spółki akcyjnej.
Jakie przesłanki odpowiedzialności
Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą na podstawie art. 299 k.s.h. subsydiarną, czyli pomocniczą odpowiedzialność za zobowiązania spółki, tj. na wypadek gdyby egzekucja z majątku spółki okazała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta